Afrodita (starořecky Ἀφροδίτη, Afrodíté) je starověká bohyně lásky a krásy z řecké mytologie. V římské mytologii měla latinský ekvivalent jménem Venuše. Tato bohyně se díky své kráse a kouzlům stala jednou z nejmocnějších bohyň, neodolali jí lidé ani bohové.
Freya (též Freyja) je v severské mytologii krásná bohyně z rodů Vanů, stejně jako její otec Njörd a její bratr Frey, který je zároveň jejím milencem. Její jméno v překladu znamená „Milovaná“. Freya je označována jako bohyně plodnosti a úrody, lásky, krásy a války.
Venuše (latinsky Venus) je římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky. Později byla ztotožňována s řeckou bohyní Afroditou. Tato postava z římské (zároveň i z řecké) mytologie inspirovala velkou řadu umělců.
Hathor (egyptsky dům Hora) byla v egyptské mytologii původně zosobněním Mléčné dráhy, která byla chápána jako mléko, které se rozlilo z vemena božské krávy. Hathor byla starověká bohyně a byla též uctívána jako kraví bohyně od 2700 př. n. l., za vlády druhé egyptské dynastie. Její kult však pro Egypťany sahá do ranějších dob, pravděpodobně až ke Králi Štírovi (Serket). Je bohyní tance, hudby, lásky a alkoholu.
Kuan-jin (čín. 觀音, pchin-jin Guanyin, jap. Kannon, viet. Quan Âm) je čínská, většinou ženská podoba původně indického bódhisattvy soucitu Avalókitéšvary. Spolu s Samantabhadrou, Kšitigarbhou a Maňdžušrím je počítán mezi čtyři velké bódhisattvy čínského buddhismu. Podle lidového pojetí je Kuan-jin domovem na východě Číny na ostrově Pchutchuo-šan, kde je i svatyně bódhisattvy.
Benten jejaponská bohyně krásy, elegance, moudrosti, umění. Dále je považována za ochranitelku dětí a patronkou tanečnic a muzikantů. Původně byla považována za bohyni moří.
Xochiquetzal, v aztéckém jazyce nahuatl Vzácný květ. Bohyně rozkoše, milenců a někdy stvořitelka lidstva. Původně byla manželkou boha Tlaloca a pak po únosu manželkou boha dalšího, a to Tezcatlipocy. Také svedla boha Yappana. Byly jí obětovány mladé ženy.