Svatý Jiří a drak
Příběh o sv. Jiří a drakovi je východního původu; do našich končin byl přinesen křižáckými vojáky. Přepracováním do romantické podoby se ujali autoři Loomis a Whatley. Nejstarší verze tohoto námětu pochází z počátku jedenáctého století z Kapadokie. (v ikonografii pravoslavné církve byl Jiří zobrazován jako voják až od 17. století); nejstarší dochovaný epický příběh je Georgiánský text (Whatley).
Plně rozvinutá západní verze legendy vypráví, jak si u pramene zásobujícího město Kyrény v Libyi postavil hnízdo drak. Obyvatelé museli každý den kvůli vodě na chvíli vylákat draka z hnízda. Jako návnada sloužila lidská oběť určená losem. Když los padl na královskou dceru, zoufalý král marně prosil o milost. Princezna byla předložena drakovi. V pravou chvíli se objevil sv. Jiří zrovna kolem projíždějící, postavil se drakovi, zabil ho a princeznu zachránil. Vděční občané se zřekli pohanství a přijali křesťanství.
Sovereign - nejslavnější mince Velké Británie
V roce 1816 bylo zlato (ve formě zlatých mincí) ve Velké Británii uvedeno v zákoně jako jediný možný platební instrument pro částky vyšší než dvě libry. V návaznosti na tento zákon bylo v roce 1817 započato s ražbou zlaté mince nazývané sovereign. Sovereign váží téměř osm gramů, z toho 7,32 gramů tvoří zlato. Až do první světové války byla tato mince používána ve Velké Británii jako běžný platební prostředek.